Amino Asit

A A A

PROTEİN SENTEZİ

Sadece L-Amino Asitler bitkiler tarafından asimile edilir. D - Amino Asitler enzimatik lokus tarafından tanınmazlar ve bu nedenle protein sentezine katılamazlar.
Stres Direnç
Yüksek sıcaklık, düsük nem, Don, Böcek zararı, Dolu zararı, Sel gibi, ürün kalitesini ve miktarını azaltan, bitki metabolizmasını üzerinde olumsuz bir etkiye sahip stres koşullarına direnç sağlar. Stres kosulları oluşmadan önce, oluşurken ve sonrasında uygulanması, ile doldurulan stres fizyolojisinde ki sorunlar önlenir ve iyilestirme etkisi vardır .
Fotosentez Etkisi
Bitkiler fotosentez yoluyla karbonhidrat sentezler, Düsük fotosentez hızı bitkinin ölümüne yol açan yavas bir büyüme anlamına gelir, klorofil, ışık enerjisi emiliminden sorumlu bir moleküldür. Glisin ve Glutamik Asit, bitkisel doku ve klorofil sentezi olusumu sürecinde temel metabolitlerdir. Bu amino asitler, bitki fotosentezi için yüksek derecede önemli olan klorofil konsantrasyonunu artırmak için yardımcı olur. Bu sayede bitkiler yemyeşil hale getirir.
Stomalara etkisi
Stomalar bitki dengesi, makro ve mikro besin emilimi ve gaz emilimini kontrol eden hücresel yapılardır. Stomaların açılması, dış etkenler (soğuk, nem, sıcaklık ve tuz konsantrasyonu) ve iç faktörler (amino asitler konsantrasyonu, abcisic asit vb) tarafından kontrol edilir. Işık ve nem oranı düşük ve sıcaklık ve tuz konsantrasyonu yüksek oldugunda stomalar küçülür (makro ve mikro besinlerin emilimi düser) fotosentez, terleme ve solunum artar (Karbonhidrat yıkımı) kapalı olduğunda stomalar kapalıdır. Bu durumda bitkinin metabolik dengesi olumsuz etkilenir. Katabolizma anabolizma daha yüksektir. Bu yavaş çalışan bir metabolizma yaneden olur ve bitki büyümesi durur. L-glutamik asit 'bekçi hücreleri' sitoplazmaya osmotik ajan olarak davranır. Böylece stomaların açılımını teşvik eder.
Şelat Etkisi
Amino asitler Mikrobesinler için mükemmel bir selat maddesidir. Mikrobesinler ile birlikte uygulandığında, bitki bünyesinde mikro besinlerin emilimi ve tasınması daha kolaydır. Hücre zarı geçirgenliğine olan etkisi nedeniyle. L-Glycine ve L-Glutamik Asit, çok etkili selat ajanları olduğu bilinmektedir.

AMINO ASITLER

Amino Asitler ve fitotormonlar (bitki hormonları)
Amino Asitler bitkisel hormonları ve büyüme düzenleyicileri uyaran ve aktive eden aktivatörlerdir.
L - Methionine etilen ve büyüme faktörleri uyarıcısıdır.(5-adenosil methionin den sentezlenen Espermine ve Espermidine gibi)
L-triptofan, Oksin sentezi için uyarıcıdır. L-Triptofan bitkilerde sadece L- formu kullanılır. L-Triptofan sadece enzimatik yollarla sentezlenmişse bitki tarafından kullanılabilir. Şayet birçok avrupa ülkesinde yapıldığı gibi asitte yada bazda hidrolize edilirse L-triptofan oluşmaz. L-Arginin, çiçek ve meyve ile ilgili hormonların sentezini tetikler.
Tozlanma ve Meyve Olusumu
Tozlanma, döllenme ve meyve oluşumu için polen tozlarının disilik organına (pistil)polen taşınmasıdır. Döllenme ve meyve olusumu ancak bu şekilde mümkündür.
L-Proline Polen dogurganlığa yardımcı olur.
L-Lizin, L-Methionine, L-Glutamik Asit, tozlama için esansiyel amino asitlerdir.
Bu amino asitler kullanıldığında , polen çimlenmesi ve polen tüpü uzunlugu artar.
Toprak Bitki Denge
Tarım topraklarında mikrobiyal flora dengesi, iyi bir organik madde mineralizasyonu ve aynı zamanda iyi bir toprak yapısı içinde köklerin gelişmesi ve dağılması
L-metiyonin, mikrobiyal floranın, hücre duvarlarını stabilize ederek büyümeyi aktive eder.
Genel
L-Glutamik Asit ve L-Aspartik Asit, transaminasyon amino asitlerin geri kalanı oluşturmaktadır.
L-Proline & Hidroksiproline su dengesizliği, olumsuz iklim koşullarına karşı direnci arttırmak, hücre duvarlarının güçlendirilmesi gibi etkileri vardır.
L-Alanin, L-Valin & L-Lösin meyve kalitesini arttırır..
L-Histidin meyvelerin olgunlaşmasına yardımcı olur.